Özgeçmişim

candemir-avatar

Dr. Can DEMİR
Uzm. Veteriner Hekim

1963 İstanbul doğumlu olup, memleketi RİZE / Pazar’dır. K.K.K. namına Askeri öğrenci olarak okuduğu Ankara Üniversitesi Veteriner Fakültesi’nden 1985 yılında Tğm. Rütbesinde mezun olmuştur. Doktora öğrenimini (Veteriner İç Hast. AbD) Selçuk Üniversitesi Veteriner Fakültesinde 1995 yılında tamamlamıştır. Mezuniyet sonrasından bugüne kadar çok sayıda meslek içi ve Kalite eğitim programlarına katılmıştır. En son olarak; 6343 sayılı Kanunun (Md. 7) 02.05.2018 tarih ve 30409 RG … Yönetmelik gereğince (GMd-1) 19.05.2021 tarihinde uzmanlık (Belge No: 2021/185) unvanını almıştır.

TÜRKAK Akreditasyon Denetçisi, ISO 9001:2008 ve ISO 22000 (HACCP) ile ISO 17021-1 ve ISO 17025 Denetçi görevleri ile TSE Eğitmen Sertifikası olan Dr. Can DEMİR ’in ilkini öğrenci iken yayımladığı ve dört baskı olarak “Veteriner Hekim İlaç Rehberi” adlı kitabı yayımlanmıştır. Biri TÜBİTAK yurtdışı yayın teşvik ödülü alan, yurt dışında ve yurtiçinde tebliğ edilen ve yayımlanan orijinal bilimsel araştırma çalışmaları bulunmakta ve çeşitli Üniversite/Mesleki Dergilerde de derleme ve makaleleri ile röportajları yayımlanmıştır/yayımlanmaktadır.

2005 yılından itibaren Radyo Şahin’de haftalık dönüşümlü olarak “Gıda Güvenliği” ile “Hayvan Sağlığı” canlı yayın ve interaktif dinleyici katılımlı programın gönüllü yapımcısı ve sunucusu olarak on sekiz ay süreyle tüketicileri bilgilendirmiştir. 2010 yılında Expo Channel TV’de “Gıda Güvenliği ve Hijyen Akademisi” adlı canlı yayın TV program yapımcılığı ve sunuculuğunu yapan Dr. Can DEMİR, GIDA GÜVENLİĞİ ve HİJYEN konularında, Televizyon, Radyo canlı yayın, haber ve A Haber TV Deşifre programı başta olmak üzere özel TV Haber programlarına sıkça katılarak ve Yazılı basına verdiği demeçlerle kamuoyunu ve tüketicileri bilgilendirmektedir. Tüketicilere yönelik bu tür gönüllü çalışmalarından dolayı Tüketiciler Birliği tarafından “Tüketiciye Saygı 2012 Özel Ödülü” törenle 21 Nisan 2013 tarihinde Dr. Can DEMİR’e verilmiştir.

Kara Kuvvetleri Komutanlığı bünyesinde ve çeşitli illerde, Özetle; 3 yıl Gıda Muayene üyeliği, 3 yıl Gıda Lab. Şef Vekilliği ve Eğitim Ş. Md. lüğü,1 yıl Gıda Kontrolörü, 11 yıl Gıda Kontrol Laboratuvar Üst Yöneticiliği (Gıda Kontrol Müfreze K.) görevlerini yaptıktan sonra, 2003 yılında TSK’ den Yarbay rütbesinde kendi isteğiyle emekli olan Dr. Can DEMİR, ek görev ve eş zamanlı olarak, Trakya Üniversitesi Keşan Meslek Yüksekokulu’nda da Gıda Güvenliği ve Hijyen derslerini vererek iki yıl süreli dışarıdan öğretim üyeliği yapmıştır. KKK’nca onaylanan projesini gerçekleştirerek TSK bünyesinde ilk Mobil Gıda/Su Analiz Laboratuvar Sistemlerini deprem öncesi kurmuştur. 1999 Gölcük Depreminde bölgeye intikal edip, arazide konuşlanmış ve Veteriner Halk Sağlığı çalışmalarını yönetmiştir.

2003 yılından sonra Özel bir Gıda Kontrol Laboratuvarının (TETRALAB/AGROLAB) Kurucu Müdürlüğünü yapan DEMİR, 2006 Aralık sonunda ise  (KONTROLLAB) Kendisine ait Gıda Kontrol laboratuvarını kurmuş ve 06 Aralık 2012 tarihinde devretmiştir.

2003-2005 ve 2005-2007 Dönemi (VGHD) Veteriner Gıda Hijyenistleri Derneğinin Genel Başkanlığı yapan Dr. Can DEMİR, 2007 yılında yapılan Genel Kurulda Veteriner Gıda Hijyenistleri Derneği Genel Başkanlığa üçüncü kez oybirliği ile seçilmiş olup, kendi isteğiyle 12 Ekim 2008 tarihinde bu STK görevini devretmiştir. TURKLAB (Kalibrasyon ve Deney Laboratuvarları Derneği) http://www.turklab.org  Genel Başkanı olan Dr. Can DEMİR, TURKLAB Genel Başkanlığı görevini 09 Ekim 2012 tarihinde ve  Tüketici Başvuru Merkezi (TBM) Gıda Kom. Bşk. lığı http://tuketiciler.com.tr/ görevini ise 04 Ocak 2016 tarihinde kendi isteğiyle danışmanlığa dönüştürülmüştür.

TÜRKAK (Türk Akreditasyon Kurumu) http://www.turkak.org.tr havuzunda (ISO 17021, 17020, 17025, 22000, 22003 Stnd.) Teknik Uzman ve Denetçi olarak, Sistem Belgelendirme ve Akreditasyon denetimlerine katılmaktadır.

VEDEK (Veteriner Hekimliği Eğitim Kurumları ve Programları Değerlendirme ve Akreditasyon Derneği) http://vedek.org.tr Üyesi ve “Denetim Danışmanı” olarak, ayrıca MÜSİAD Gıda, Tarım ve Hayvancılık Sektör Kurulu Danışmanlığı gibi sivil toplum kuruluşlarında aktif görev almaktadır. Dr. Can DEMİR, TC.Başbakanlık TİKA (Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı) http://www.tika.gov.tr görevlendirmesiyle, Türk Ülkeleri ile yardım kapsamındaki Ülkelere (KKTC, Gagavuzya, Moldova, Türkmenistan, Moritanya, Sudan) Uluslararası normlara uygun Mezbahane kurulması, işletilmesi ve ISO 22000 Gıda Güvenliği yönetim sistemleri eğitimi vermiştir.

2010-2012 döneminde TÜRK VETERİNER HEKİMLERİ BİRLİĞİ http://www.tvhb.org.tr/ Merkez Konseyi Yüksek Haysiyet Divanı üyeliği ile aynı dönemde TÜBİTAK MAM Gen Mühendisliği ve Biyoteknolojisi Enstitüsü Danışma Kurulu Üyeliği, görevlerini de yapan ve başta TSK Üstün Hizmet ödülleri olmak üzere çok sayıda mesleki başarı ödülü bulunan Dr. Can DEMİR, halen TÜRK VETERİNER HEKİMLERİ BİRLİĞİ VAKFI http://tvetvakfİ.org.tr/ Mütevelli Heyeti üyesidir.

Dr. Can DEMİR halen ISO 17020 Muayene Kuruluşları, ISO 22000 (HACCP) Baş Denetçi, ISO 19011 Denetçi, ISO 17025 Lab. ve ISO 15189 Tıbbi Lab. Akreditasyon ve Genel, Personel, Ekipman ile Sektöre Yönelik Gıda Güvenliği ve Hijyen eğitimleri başta olmak üzere çok sayıda eğitimlerin organize edildiği, GIDA GÜVENLİĞİ ve HİJYEN AKADEMİSİ, KALİTE AKADEMİSİ ile Mesleki Eğitimlerin detaya odaklı olarak düzenlendiği VETERİNER AKADEMİSİ tescilli markalarının bağlı üst kuruluşu olan AKADEMİLER’in Eğitim Kurulu Fahri Başkanlığı, İTO (İstanbul Ticaret Odası) Gıda İhtisas Komitesi Daimi Üyeliği ile Gıda Laboratuvarları ve Gıda Denetçileri Derneği/GLADER Yönetim Kurulu Başkanlığı görevlerini yürütmektedir.

Evli ve üç çocuk babasıdır.

www.akademiler.com.tr
www.glader.org.tr